Zapraszamy na 61 Rajd Olszynka Grochowska
Olszynka baner
Przekaż 1% podatku
Odwiedź nas w Ocyplu
Poznaj Ośrodek Kolonijny Hufca ZHP Praga-Południe. „SŁONECZNA REPUBLIKA” to 6 ha ogrodzonego, monitorowanego, w dużej części zalesionego terenu nad jeziorem Ocypel Wielki.

Padł kolejny rekord!

Mamy oficjalne informacje - wolontariusze naszego sztabu zebrali 189 463,44 zł! Jest to nowy rekord, w porównaniu do zeszłego roku zebraliśmy ponad 60 tysięcy złotych więcej! Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu.

Święto 288 WDHiGZ

54 lata temu w styczniu 1966 r. został powołany rozkazem komendanta hufca Szczep 288 WDHiZ, który przyjął imię Kornela Makuszyńskiego. Już od czterech lat na terenie Szkoły Podstawowej nr 215 działały drużyny zuchowe i następnie harcerskie. Z tej okazji 18 stycznia zuchy, harcerze i instruktorzy szczepu spotkali się w sali parafialnej przy ul. Skaryszewskiej, aby wspólnie świętować kolejną rocznicę.

Prezentacja poradnika dla zastępowych

Za nami kolejna już zbiórka namiestnictwa harcerskiego. Tym razem odwiedziły nas Agata i Julita z zespołu programowego, które przedstawiły opracowany przez siebie poradnik dla zastępowych, zawierający zestaw konspektów zbiórek zastępów. Konspekty są tak napisane, że realizacja wszystkich z nich zapewni harcerzom spełnienie wielu wymagań na stopnie harcerskie.

28. Finał WOŚP

W niedzielę po raz kolejny nasz hufiec zorganizował dzielnicowy sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem atrakcje dla mieszkańców i wolontariuszy czekały w naszej siedzibie. Od rana na Samolotowej instruktorzy i kadra pracowali, aby całość finału przebiegła zgodnie z planem. Nad całością czuwała szefowa sztabu - phm. Agata Plewa, którą dzielnie wspierała phm. Julita Przesmycka.

Styczniowa Rada Szczepowych

W pierwszy wtorek miesiąca (a zarazem i roku) w siedzibie hufca odbyła się kolejna Rada Szczepowych. W spotkaniu uczestniczyli komendanci szczepów 32 WDHiGZ, 160 WDHiGZ, instruktorzy szczepów 288 WDHiGZ, 295 WDHiGZ, 420 WDHiGZ, drużynowa 296 WWDH "Wir", namiestnik drużyn Nieprzetartego Szlaku, przewodnicząca i instruktor IKP "Romanosy", przewodniczący Sądu Harcerskiego oraz cała komenda hufca. Zbiórce przewodził komendant hufca.

Hufcowa sztafeta BŚP

Grudzień to czas oczekiwań na Święta Bożego Narodzenia, a dla harcerzy to dodatkowo czas sztafety Betlejemskiego Światła Pokoju. Sama idea przekazywania światła z Groty Narodzenia w Betlejem powstała w 1986 r. Od 1991 r. do akcji dołączyli harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego. I od tamtego roku nasi harcerze biorą w przekazywaniu BŚP do instytucji centralnych, dzielnicowych, ale też do zwykłych mieszkańców.

BŚP u biskupów diecezji warszawsko-praskiej

W poniedziałek 23 grudnia harcerze i instruktorzy hufca przekazali Betlejemskie Światło Pokoju biskupom diecezji warszawsko-praskiej. W kurii na naszych harcerzy czekali ordynariusz diecezji bp Romuald Kamiński i biskup pomocniczy Marek Solarczyk.

293 WDH "Różana Piechota" w Zakopanem, u Premiera i Prezydenta RP

293 Warszawska Drużyna Harcerska NS „Różana Piechota” w grudniu tego roku godnie reprezentowała nasz hufiec. Najpierw grupa harcerzy z drużynowym pwd. Łukaszem Malonem i przyboczną pwd. Beatą Warmowską (s. Jordaną) wzięła udział 13-15 grudnia w Zlocie Betlejemskiego Światła Pokoju w Zakopanem. 17 grudnia harcerze 293 WDH wzięli udział w uroczystości przekazania Światła premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i Radzie Ministrów, zaś 18 grudnia harcerki i harcerze podzielili się „Światłem, które daje moc" z prezydentem RP Andrzejem Dudą (na zdjęciu) i pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą.